Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiono po to, by oddać hołd żołnierzom, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji kraju i podporządkowania go Związkowi Radzieckiemu. Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego są przecież podstawowym fundamentem naszej tożsamości narodowej.

W zamian za ofiarną walkę, w obronie wartości, jaką była niepodległość Ojczyzny, wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowa kara śmierci. Dziś przywraca się im należne miejsce w historii naszego kraju.

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Publiczne Gimnazjum w Łysych po raz drugi gościło przedstawicieli Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie, Panią Monikę Mużacz–Kowal - naczelnika bazy materiału genetycznego i Pana Marka Nadolskiego - szefa wolontariatu.

Prelekcja wygłoszona przez naszych gości poświęcona była prowadzonym przez IPN pracom poszukiwawczym nieznanych miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego. Była to przepiękna, interesująca i wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu. Wzbogacona i uwiarygodniona prezentacją multimedialną i materiałami źródłowymi.

Wszystkim nam bliskie są wartości, takie jak wolność i niezawisłość, wyrażamy więc nadzieję, że święto to zaistnieje w odpowiednim wymiarze w świadomości naszej młodzieży.

Było nam bardzo miło gościć przedstawicieli władz powiatowych i lokalnych oraz nauczycieli i młodzież okolicznych szkół.  Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz liczny udział w uroczystości.

Autor: /RK/