Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Niedziela Palmowa 2018

25 marca 2018 roku  miały miejsce uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w miejscowości Łyse, w tym XLIX Konkurs „Palma Kurpiowska Łyse 2018”. Kulminacyjnym momentem obchodów Niedzieli Palmowej była Msza Święta z procesją przepięknych, barwnych palm kurpiowskich pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, która zgromadziła rzeszę przybyłych tego dnia na Kurpie gości. Mieszkańcy Kurpi, poprzez niesienie w procesji palm wielkanocnych, po raz kolejny okazali bogactwo wyjątkowej i niepowtarzalnej kultury regionu, tradycji, piękno oraz przywiązanie do Ziemi Ojczystej, a przede wszystkim swoją dumę z bycia Polakami. Palmy Wielkanocne stały się chlubą naszej Ziemi Kurpiowskiej, odzwierciedleniem jej historii i zwyczajów.

Swoją obecnością, w tym niezwykle ważnym dla lokalnej społeczności dniu, zaszczycili nas miedzy innymi: Julia Pitera i Jarosław Kalinowski - Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Arkadiusz Czartoryski  oraz Czesław Mroczek - Posłowie na Sejm RP, Wiesław Raboszuk - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Krystyna Kiernozek - Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Mirosław Augustyniak oraz Marian Krupiński – Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Inspektor Marek Świszcz - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z s. w Radomiu, Bogusław Piątek - Zastępca Dyrektora Generalnego  Lasów Państwowych ds. Gospodarki Leśnej, Mariusz Frankowski - p. o. Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Zbigniew Ostrowski - Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Andrzej Józef Nowak - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Mariusz Orzechowski  - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Marcin Grabowski - Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Mariusz Popielarz –  Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski - Wicestarosta Ostrołęcki  oraz wiele innych osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki.

W części artystycznej wystąpili: Kapela Jana Kani, Kapela Czyżów z Łysych, a także zespoły folklorystyczne: "Smyki ze wsi Lipniki", „Łysoziańskie nuty”, "Puszcza Zielona", Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łyse oraz Zespół „Kurpianka” z Kadzidła. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali również młodzi artyści - laureaci VII Konkursu Gadki Kurpiowskiej "Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku", przedstawiając gadki zawierające anegdoty z życia dawnych Kurpiów. Jak co roku zorganizowanym obchodom towarzyszyła wystawa zgłoszonych do XLIX konkursu palm wielkanocnych, a także wystawa i kiermasz sztuki ludowej.

W trakcie uroczystości Panowie Marian Krupiński oraz Mariusz Popielarz w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego uroczyście wręczyli Pani Annie Ceberek Pamiątkowy Medal „Pro Masovia”. Pani Ania jest młodą i niezwykle utalentowaną twórczynią ludową pochodzącą z miejscowości Zalas, gmina Łyse. Specjalizuje się w wykonywaniu przepięknych wycinanek kurpiowskich, za co otrzymała już wiele nagród  i wyróżnień w konkursach.

Do XLIX Konkursu Palma Kurpiowska Łyse  2018, zgłoszono w sumie 128 palm, w tym:
82 w kategorii indywidualnej
22 w kategorii zespołowej szkół podstawowych
24 w kategorii zespołowej pozostałych.

Po dokonaniu oceny nagrody otrzymali:

KATEGORIA INDYWIDUALNA:
I miejsce
- Kuśmierczyk Mariola
- Nosek Halina Maria
II miejsce
- Ruszczyk Oliwia
- Kowalczyk Julia
- Bacławska Małgorzata
III miejsce
- Lemański Paweł
- Ogniewska Anna
- Dyga Irena
- Nurczyk Aleksander

KATEGORIA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych - Biblioteka Szkolna
- Szkoła Podstawowa im. Stacha Konwy w Dębach
II miejsce
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych kl. IV-VII   
- Szkoła Podstawowa w Zalasiu kl. V
- Szkoła Podstawowa w Zalasiu kl. VI
III miejsce
- Publiczna Szkoła Podstawowa SIGiE w Warmiaku
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Krupki w Łączkach kl. VI-VII
- Szkoła Podstawowa w Łysych kl. 0-III

KATEGORIA ZESPOŁOWA POZOSTAŁE:
I miejsce
- Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce
- Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Lipnikach
- Zespół Szkół Powiatowych w Łysych
- Świetlica Wiejska w Piątkowiźnie
II miejsce
- Publiczne Gimnazjum w Łysych
- Stowarzyszenie Kulturalne "RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" z Rozóg
- Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie" z Rozóg
III miejsce
- Koło Gospodyń Wiejskich "Chudkowskie Gospodynie"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Klimkach
- Kółko Rolnicze "Zagajnica"
- Dzienny Dom Senior + w Olszewie Borkach

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom oraz uczestnikom Niedzieli Palmowej w Łysych za przybycie i udział w uroczystościach. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Współorganizatorów: Samorządu Województwa Mazowieckiego,  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Ostrołęce za udzielenie wsparcia finansowego organizacji Niedzieli Palmowej w Łysych.