Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

ZAPROSZENIE

24 czerwca br. mija 70 rocznica rozbicia Komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego przez  przez UB i KBW. W związku z powyższym 24 czerwca 2018r.  o godz.13.30 organizowane są rocznicowe uroczystości tych tragicznych wydarzeń.

Działalność XVI Okręgu NZW obejmowała wiele gmin powiatów Ostrołęka, Łomża, Przasnysz, Ciechanów, Szczytno, Pisz, Ostrów Mazowiecka, Maków Mazowiecki, Pułtusk. Była to jedna z najsilniejszych w Polsce struktur zbrojnego oporu przeciwko stalinowskiemu reżymowi  narzuconemu przez Związek Sowiecki.

W nocy z 24 na 25 czerwca 1948  schrony Dowództwa XVI Okręgu znajdujące się w lasach niedaleko wsi Gleba i Kierzek zostały otoczone  przez 1500 żołnierzy i funkcjonariuszy UB.
W schronach przebywało wówczas 13 partyzantów oraz 2 kobiety i dziecko.
W ponad godzinnej walce 4 partyzantów poniosło śmierć a większość pozostałych, w tym dowódca okręgu,  por. Józef Kozłowski „Las”, odniosło rany.
W tej sytuacji, w trosce o życie kobiet i dzieci, partyzanci poddali się. Zostali aresztowani i wywiezieni do Warszawy. Z 9 aresztowanych 7 skazano na karę śmierci.  Cztery wyroki wykonano 12 sierpnia 1949 roku  w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie( w tym na pełniącym funkcje szefa propagandy i wywiadu w XVI Okręgu NZW, mieszkańcu Lipnik Czesławie Kani).

W związku z 70 rocznicą tych tragicznych wydarzeń, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika wraz ze Starostwem Ostrołęckim i Nadleśnictwem Myszyniec,  organizuje 24 czerwca br.  o godz.13.30, w bezpośrednim sąsiedztwie schronów, rocznicowe uroczystości:
1.Odprawiona zostanie Msza Św. polowa za dusze poległych i zamordowanych żołnierzy XVI Okręgu NZW;
2. Obecna będzie Kompania Honorowa WP, odczytany Apel Poległych i oddane salwy honorowe.
3. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych  wygłoszą przemówienia.
4. Odbędzie się bardzo krótka część artystyczna.
5. Zgromadzeni otrzymają żołnierski poczęstunek.