Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Święto Polskiej Niezapominajki

„Dzięcioł - lekarz drzew” pod takim hasłem,  dn. 14 maja b.r. przebiegała doroczna impreza zorganizowana po raz dziesiąty przez społeczność szkolną w Warmiaku. Dzięki różnorodnej tematyce dotychczasowych spotkań każdy z uczestników mógł poznać „maleńką cząstkę ekosystemu”. W tym roku tą cząstką był dzięcioł.

W murach szkoły witaliśmy Mirosława Augustyniaka - radnego Sejmiku Mazowieckiego, Stanisława Lipkę - radnego Powiatu Ostrołęckiego, Joannę Nadolną - przedstawiciela Wójta i Urzędu Gminy w Łysych, ks. Romana Ziemaka - proboszcza parafii Zalas, Alinę Sadłowską - dyrektora banku PKO BP   w Kadzidle, przedstawicieli organu prowadzącego szkołę w osobach: Jolanty Suchodolskiej-Przybysz, Emilii Mrozek i Roberta Niedźwiedzkiego, przedstawicieli Nadleśnictwa Myszyniec: Pawła Wysmułka  i Katarzynę Biedulską, przedstawiciela Koła Łowieckiego „Jedność” - Jacka Krysiaka, radną gminy Łyse - Jadwigę Pisowłocką, sołtysów wsi: Warmiak - Annę Kręciewską i Grądzkie - Mariusza Bałdygę, a także dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów z jedenastu szkół.

Z programu artystycznego uczestnicy dowiedzieli się, że dzięcioły są powszechnie znanymi ptakami. Wyspecjalizowały się w zdobywaniu pokarmu - owadów i ich larw - poprzez wydostawanie ich spod kory i ze szczelin w drewnie. Stąd też ich pionowa sylwetka i charakterystyczny sposób poruszania się po pniu drzewa. Inne typowe cechy związane ze specjalizacją pokarmową to: silny dziób z długim językiem, który służy do wydobywania owadów, mocne nogi z dwiema parami przeciwstawnych palców i wyjątkowo sztywne sterówki, czyli pióra ogona, którymi ptaki podpierają się podczas pełzania po drzewach. W pewnym sensie są też „rozrabiakami”; potrafią podbierać jaja i pisklęta innym ptakom, a także niszczyć budki lęgowe zbudowane przez człowieka. W przedstawieniu były także elementy folkloru kurpiowskiego. Ponieważ rok 2019 został ogłoszony przez Polski Parlament rokiem Stanisława Moniuszki zwanego Ojcem Polskiej Opery, dlatego występ zakończono popularną „Prząśniczką”.

Następnie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i wręczono nagrody.

Kategoria kl. 0-3: I m. Anna Kozon - PSP SIGiE w Pełtach, II m. Nadia Trzcińska - SP w Wejdzie, III m. Oliwia Popielarczyk - SP w Zalasiu, wyróżnienia: Sandra Bałdyga - SP w Zalasiu i Natalia Siok - SP w Krysiakach. Kategoria kl. 4-6: I m. Klaudia Kinga Komosa - PSP SIGiE W Czarnotrzewiu i Aneta Szablak - SP w Łączkach, II m. Justyna Zapert - PSP SIGiE w Warmiaku, III m. Paulina Gładek - PSP SIGiE w Rżańcu, wyr. Wiktoria Piekarska- SP w Dębach. Kategoria kl. 6,7 i 3 gim: I m. Paweł Popielarczyk- SP w Zalasiu, II m. Patryk Piorunek- PSP SIGiE w Pupkowiźnie, III m. Julita Gładek- PSP SIGiE w Rżańcu, wyr. Klara Andrzejczyk - PSP SIGiE w Warmiaku i Kaja Olbryś - SP w Szafrankach.

Po prelekcjach tematycznych uczniowie losowali rower ufundowany przez WORD w Ostrołęce. Szczęśliwcem, który popisał się także znajomością przepisów ruchu drogowego, został uczeń Michał Kosiński ze szkoły w Pełtach. Część uczniów otrzymała nagrody za udział w „zgaduj-zgaduli” zorganizowanej przez członków SKO w Warmiaku sponsorowanymi przez bank PKO BP.

Ognisko z kiełbaskami, kończące całą uroczystość, zostało przerwane przez deszcz, który  jednak ucieszył wszystkich. Większość uczestników to dzieci rolników, które wiedziały od swoich rodziców, że na polach jest bardzo sucho; w podobnym tonie wypowiadali się leśnicy. Do zobaczenia za rok.

Specjalne podziękowania dla Zakładu JBB w Łysych oraz Halinie i Tadeuszowi Kubrakom -   właścicielom Sali Bankietowej w Piątkowiźnie za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Zdjęcia - Katarzyna Banach

Autor: Jerzy Waszkiewicz