Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Rankingi potwierdzają dobry kierunek rozwoju Gminy Łyse

Szanowni Państwo,

miarą skuteczności działań samorządu gminnego jest przede wszystkim zadowolenie mieszkańców gminy. Jest nią również świadczenie usług publicznych o należytej jakości, szacunek do wszystkich mieszkańców oraz prowadzenie takiej polityki rozwoju, która da szansę dobrego, bezpiecznego i godnego życia dla przyszłych pokoleń. Głównymi narzędziami do realizacji tych celów są między innymi inwestycje infrastrukturalne takie jak drogi, chodniki, wodociągi. Ważny jest również rozwój infrastruktury oświatowej, komunalnej, kulturalnej i sportowej. W każdej z tych dziedzin Gmina Łyse ma w ostatnim czasie bardzo wiele sukcesów, z czego jesteśmy niezwykle szczęśliwi. Budujemy rekordowe ilości dróg bitumicznych oraz sieci wodociągowej, rozwinęliśmy infrastrukturę komunalną poprzez budowę nowego PSZOK-u, modernizujemy oczyszczalnię ścieków. W tym roku oddaliśmy do użytku stadion w msc. Łyse, który pięknie służy naszym sportowcom, młodzieży i dzieciom. W przyszłym roku ruszy budowa tak potrzebnego żłobka samorządowego w msc. Łyse, oraz pięknego placu zabaw w sąsiedztwie GOKSiR w Łysych.  Mamy również wiele innych ciekawych pomysłów na dalsze inwestycje zmierzające do poprawy komfortu życia i możliwości pracy dla naszych mieszkańców.

Oprócz zadowolenia mieszkańców, które zawsze stawiamy na pierwszym miejscu, o skuteczności naszych działań świadczyć mogą różne zestawienia i rankingi na szczeblu powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnokrajowym. W ubiegłym tygodniu w czasopiśmie „Wspólnota” opublikowany został po raz kolejny ranking wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2020-2022.

Gmina Łyse zajęła w tym rankingu najwyższe 1 miejsce wśród gmin powiatu ostrołęckiego z wynikiem 2067,38 zł rozwojowych wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca (80 miejsce w kraju na 1513 gmin wiejskich). Kolejne były odpowiednio gminy:
Czarnia – 1661,53 zł – 182 miejsce w Polsce
Troszyn – 1137,31 zł – 598 miejsce
Kadzidło – 1129,91 zł – 607 miejsce
Rzekuń – 1041,57 zł – 707 miejsce
Baranowo – 943,96 zł – 854 miejsce
Olszewo–Borki – 902,31 zł  – 927 miejsce
Czerwin – 854,60 zł – 1009 miejsce
Goworowo – 669,67 zł – 1256 miejsce
Lelis – 638,13 zł – 1295 miejsce
Myszyniec – 1250,82 zł – 149 miejsce w Polsce (na 630) wśród małych miast .

Na to wszystko dodatkowo spojrzeć należy w kontekście innego rankingu czasopisma „Wspólnota”. W zestawieniu opublikowanym w 2023 r. pod tytułem „Oszczędny Urząd”, Gmina Łyse znalazła się na 18 miejscu w Polsce wśród 620 gmin do 10 tys. mieszkańców pod względem najniższych wydatków na administrację. Podsumowując stwierdzić należy, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągamy czołowe wyniki w Polsce w zakresie wartości prorozwojowych działań inwestycyjnych przy jednocześnie jednych z najniższych w Polsce kosztach administracyjnych. Wymienione wskaźniki potwierdzają nasze zaangażowanie i sukcesy w działaniach inwestycyjnych mających na celu dynamiczny rozwój Gminy Łyse. Na końcu jednak najważniejsze jest zadowolenie i spełnienie potrzeb wszystkich naszych mieszkańców.

Wójt Gminy Łyse
Grzegorz Fabiszewski

 

Liderzy inwestycji - Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2020–2022

Oszczędny urząd - Ranking wydatków na administrację