Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Rajd rowerowy ze stowarzyszeniem "Uśmiech Dzieci"

Stowarzyszenie "Uśmiech Dzieci" po raz siódmy zorganizowało rajd rowerowy, tym razem w maju 2021r. przez Puszczę Augustowską. Organizacja została założona w 2011 roku w Łysych i od tamtego czasu aktywnie włącza się w aktywizację lokalnej społeczności poprzez uprawianie turystyki oraz uprawiania różnego rodzaju sportu.

W 2018 roku stowarzyszenie rozpoczęło realizację projektu „Aktywnie i z Uśmiechem”, które w swoich celach ma poszerzenie uprawiania turystyki i aktywności fizycznej wśród lokalnej społeczności. Rajdy rowerowe stowarzyszenie organizuje od 2013 roku. W organizację poprzednich rajdów zawsze włączał się samorząd gminy Łyse. W tym roku pomoc w organizacji rajdu otrzymaliśmy od Wójta Gminy Łyse Pana Grzegorza Fabiszewskiego. Rajdy są dedykowane tylko i wyłącznie członkom stowarzyszenia. Trasa wycieczki rozpoczęła się w centrum Augustowa, przy kolumnie Zygmunta Augusta – założyciela miasta, i biegła wzdłuż brzegów trzech jezior, leżących na szlaku Kanału Augustowskiego. To zbudowany w latach 1824–39 i wpisany do rejestru zabytków, ponad 100-kilometrowy, transgraniczny szlak wodny. Pierwszy odcinek trasy prowadził ulicą Mostową, przecinał kanał i dalej, ciągnął się wzdłuż niego bulwarem, obok pomnika Żołnierzy Wyklętych, zmierzał w kierunku plaży miejskiej, amfiteatru i wyciągu nart wodnych. Na obrzeżach miasta trasa przecięła Klonownicę, najkrótszą, bo liczącą zaledwie kilkaset metrów, żeglowną rzekę w Polsce, i skręciła w prawo, na niebieski szlak prowadzący wzdłuż jeziora Białe. W położonej dalej na trasie Studzienicznej odwiedziliśmy sanktuarium maryjne, którego początki sięgają XVIII w. Kościół został zbudowany w miejscu dawnej pustelni, na wyspie, którą pod koniec XIX w. połączono groblą ze stałym lądem. W sumie zrobiliśmy 34 km.

7 Rajd Rowerowy przez Puszczę Augustowską upłynął w miłej atmosferze i z nadzieją na kolejne takie spotkanie. Liczba uczestników rajdu w związku z obostrzeniami pandemicznymi oraz z zachowaniem ogólnych warunków bezpieczeństwa została określona na 20 osób.

Autor: Prezes Stowarzyszenia „Uśmiech Dzieci” - Adam Żubrowski