Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Poetycko w Zalasiu

Dom to nie tylko cztery ściany. Dom tworzymy my. W czwartkowy wieczór 15 marca 2018 roku nad słowami tymi zastanawiali się przybyli na coroczne Rekolekcje Poetyckie goście. Jak co roku Grupa Teatralna działająca w Szkole Podstawowej w Zalasiu pod opieką nauczycielki Renaty Rybki przygotowała na wieczór poezji wiersze i piosenki zwiazane tym razem z tematyką domu jako dobra wspólnego – tego rodzinnego, ale też lokalnego, kurpiowskiego, polskiego.

Licznie zebrani goście mieli okazję poznać też bliżej lokalnych utalentowanych artystów: laureatkę tegorocznego Kurpika 2017 dyrektor szkoły Danutę Gwiazdę, Harmonistę Kurpiowskiego Ryszarda Maniurskiego, skrzypka i rzeźbiarza Andrzeja Staśkiewicza oraz akordeonistę, prezesa ogólnopolskiego stowarzyszenia "Świat akordeonu" – Arkadiusza Korytkowskiego, który był autorem aranżacji muzycznych do rozważań poetyckich tego wieczoru. Relację fotograficzną prowadził znany łomżyński fotograf Zbigniew Ciborowski.

Podczas spotkania nie zabrakło dźwięków skrzypiec, harmonii pedałowej oraz akordeonu cyfrowego. Wszystko po to, aby uświadomić zebranym gościom, że miłość do ojczyzny wychodzi z progów każdego kurpiowskiego domu, a posiadane talenty należy w trosce o ten wspólny dom: Ojczyznę – Kurpiowszczyznę rozwijać, aby mogły mu służyć.

Rekolekcje Poetyckie to inicjatywa nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Zalasiu. Od roku 2005 nieprzerwanie organizowane są w okresie Wielkiego Postu i promują chrześcijańskie i ogólnoludzkie wartości moralne. Skupiają każdego roku coraz większą ilość gości, którzy chętnie przyjmują zaproszenie do wspólnych rozważań i przemyśleń.



Autor: Renata Rybka