Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Kurpiowskie warsztaty rzeźbiarskie

W dniach 1-5 lipca 2024 roku w gospodarstwie agroturystycznym Pana Józefa Bacławskiego mieszkańcy Mazowsza mieli możliwość wzięcia udziału w projekcie pn. „Kurpiowskie warsztaty rzeźbiarskie”. Organizatorem przedsięwzięcia było Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych.

Warsztaty o tematyce kurpiowskiej sztuki ludowej przeprowadził Pan Józef Bacławski – najbardziej rozpoznawany oraz utytułowany twórca w regionie zajmujący się rzeźbą w drewnie. Podczas realizacji projektu swój kunszt doskonaliło 2 twórców ludowych, wykonując prace na podstawie miejscowych wzorów. Warsztaty miały charakter otwarty, gdzie uczestnicy po wcześniejszym zgłoszeniu mogli podziwiać dzieła oraz pracę rzeźbiarzy. Amatorzy „sztuki w drewnie” mogli również doświadczyć na własnej skórze, jak wykonać figury oraz płaskorzeźby krok po kroku.

Jest nam niezmiernie miło, iż Pan Józef Bacławski zgodził się na przeprowadzenie wskazanej inicjatywy tak ważnej dla promocji oraz rozwoju lokalnej kultury. Niezwykły talent oraz bogate doświadczenie Pana Józefa są inspiracją dla wielu twórców ludowych, a jego dzieła są ozdobą wielu miejsc, nie tylko na ziemi kurpiowskiej. Chęć dzielenia się własną wiedzą oraz przekazywanie niezbędnych wskazówek ukazują wielkość naszego Kurpiowskiego Wita Stwosza. Rzeźbami, które zajmują szczególne miejsce w bogatej twórczości artysty jest kapliczka „Na cztery strony świata” oraz płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”. Poza rzeźbiarstwem, które jest głównym sposobem na życie, Józef Bacławski prowadzi własne gospodarstwo rolne i gospodarstwo agroturystyczne. Na cele projektu Pan Józef udostępnił własny warsztat, gdzie na co dzień tworzy prawdziwe arcydzieła.

    

Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego