Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Ślubowanie pierwszaków z Zalasa w średniowiecznej scenerii

Środę, 19 października 2022r uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Zalasiu spędzili  w wyjątkowej atmosferze. Tego dnia w szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszaków na uczniów. Wcześniej jednak zostali poddani egzaminowi, czy będą godnymi reprezentantami społeczności  Szkoły Podstawowej w Zalasiu.  W tym celu podczas ceremonii, mającej miejsce na sali gimnastycznej, pojawili się goście specjalni - król Artur wraz ze swoimi rycerzami oraz towarzyszącymi im damami dworu. Przeprowadzili oni szereg konkurencji i turniejów, podczas których pierwszaki musiały wykazać się zręcznością, zwinnością, wytrzymałością, ale też wiedzą, bystrością i błyskotliwością. 

Było picie specjalnej przygotowanej w tym celu  średniowiecznej kwasicy, bieg z chochlą i jajem, tańce i językowe łamańce. Egzamin zdali wszyscy śpiewająco. W kolejnej części, w obecności dostojnych gości – Wójta Gminy Łyse Grzegorza Fabiszewskiego, proboszcza parafii Zalas Zbigniewa Prusińskiego oraz wychowawczyni – mgr Magdaleny Andrzejczyk, organizatorki uroczystości  - pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały pasowane przez dyrektor mgr Danutę Gwiazdę na uczniów Szkoły Podstawowej w Zalasiu. Radości i emocji było wiele. Było też słodko – torcik po uroczystości smakował wszystkim.

Autor: SP w Zalasiu