Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach

W dniach 21-25 czerwca 2021r. w gospodarstwie agroturystycznym Pana Józefa Bacławskiego przeprowadzone zostały warsztaty rzeźbiarskie o tematyce kurpiowskiej sztuki ludowej pn. "Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach". Realizatorem projektu było Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Łysych.

Warsztaty przeprowadził najbardziej rozpoznawany twórca ludowy w dziedzinie rzeźbiarstwa na Kurpiach – Pan Józef Bacławski (określany również mianem Kurpiowskiego Wita Stwosza). Pod jego okiem trzech równie uzdolnionych twórców ludowych zgłębiało tajniki rzeźbiarstwa według miejscowych wzorów. Warsztaty rzeźbiarskie miały charakter otwarty. Każda zainteresowana osoba, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogła przyglądać się pracy twórców  oraz spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.

Wybór Pana Józefa jako osoby prowadzącej warsztaty nie był przypadkowy. Pan Józef jest bardzo skromnym człowiekiem, ale konsekwentnie idzie własną drogą. Potrafi też docenić innych, dostrzegając w nich partnerów, a nie konkurentów, co jest miarą jego wielkości nie tylko jako artysty, ale i człowieka. Jego dzieła przypominają dostojne rzeźby z kurpiowskich kościołów – to niedościgła inspiracja wielu ludowych twórców, w przypadku rzeźb Bacławskiego sięgająca jednak wzorcowego ideału. Specjalizuje się w rzeźbie sakralnej (pełnoplastycznej oraz płaskorzeźbie), ale nie stroni też od tematów świeckich mających oparcie w miejscowej tradycji. Na ziemi kurpiowskiej w niejednym miejscu natrafić można na jego prace. Najczęściej wykonuje postacie kurpia i kurpianki, starców, bartników wspinających się na drzewo bartne oraz popularne w regionie sowy. Wykonuje małe i duże formy (sięgające niekiedy 3 metrów), a niektóre z rzeźb pokrywa polichromią.  Jedna z jego większych realizacji to droga krzyżowa przy kościele w Łysych. Poza rzeźbiarstwem, które jest głównym sposobem na życie, Józef Bacławski wraz z żoną Małgorzatą prowadzi własne gospodarstwo rolne i gospodarstwo agroturystyczne. Na cele projektu Pan Józef udostępnił własny warsztat, gdzie na co dzień tworzy niezwykłe dzieła.

 

Warsztaty rzeźbiarskie na Kurpiach