Sukces Julii Szmigiel - uczennicy Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych
2 czerwca 2021
Po raz pierwszy Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicz w Łysych włączyła się w inicjatywę "Miesiąc Języka Ojczystego" organizowaną przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wraz z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.
Nauczycielka języka polskiego pani Urszula Gawrych napisała gadki kurpiowskie dla uczennic, przygotowała scenerię, nagrała filmiki i przesłała prace na wskazany adres konkursu. Jedna z podopiecznych przygotowanych przez U. Gawrych - Julia Szmigiel zdobyła tegoroczną nagrodę publiczności w kategorii młodzieżowej oraz została finalistką konkursu i otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę "Gadajcie, coście we wsi jadali".
Julia Szmigiel z wielką charyzmą i impetem przedstawiła w gadce kurpiowskiej historię Kasiuni, która "fafernuchy psiekła". Przybliżyła sytuację wiejskich dzieci oraz młodzieży, która niejednokrotnie przeżywała różnorodne problemy, ale nie pozwoliła odebrać sobie radości z faktu bycia razem i cieszenia się ze wspólnie spędzonych chwil.
Julia Szmigiel należy do zespołu kurpiowskiego. Od lat pięknie śpiewa pieśni kurpiowskie, tańczy, recytuje wiersze, przedstawia gadki, chętnie zakłada strój ludowy i dumnie prezentuje się w nim podczas różnorodnych uroczystości regionalnych. Podobnie jak większość uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łysych kultywuje tradycje kurpiowskie, a folklor kurpiowski jest bliski jej sercu.
Gratulujemy Julii, życzymy kolejnych sukcesów oraz liczymy na to, że jej miłość i entuzjazm do kultury kurpiowskiej zaowocuje rozsławieniem tego pięknego i jedynego w swoim rodzaju folkloru.
Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zdobycia przez Julię Szmigiel nagrody publiczności. W głosowaniu online nasza Kurpianeczka zdobyła największą ilość głosów i podbiła serca wielu internautów. Dziękujemy organizatorom Miesiąca Języka Ojczystego za działania promujące dialekt, gwarę i folklor ludowy.